سامانه پایان نامه ها

شناسه نوشته : 7964

1398/04/15

تعداد بازدید : 6329

سامانه پایان نامه ها
سامانه ”پایان نامه“ در نوع خود اولین سامانه تحت وب کشوری است که کلیه مراحل مربوط به انتخاب موضوع، انتخاب یا معرفی اساتید راهنما و مشاور و ارسال طرح نامه، ارسال پایان نامه و جلسه دفاع و گرفتن انواع گزارشات به صورت الکترونیکی پیگیری می شود.

مشخصات نرم‌افزار:

آدرس نرم‌افزار http://payanname.whc.ir/
هدف تسریع و تسهیل در فرآیندهای پایان‌نامه نگاری
پلت فرم NetFramwork.
زبان برنامه‌نیسی

ASP.NET  - #C

سال تولید 1391
مخاطبین طلاب، اساتید مشاور و راهنما
کلید واژه سامانه وب پایان‌نامه

اهداف و ضرورت‌ها:

•    تسریع و تسهیل در انجام کلیه فرآیند های مصوب پایان نامه نگاری
•    دستیابی به شبکه بانک های اطلاعاتی تولیدات پژوهشی
•    ساماندهی سریع و آسان حجم بالایی از درخواست ها:
با توجه به حجم بالای موضوعات انتخابی، اساتید، طرح های ارسالی و همچنین محدودیت زمانی در روند تدوین پایان نامه ایجاد سرعت و دقت در ساماندهی امری ضروری است.
•    وجود سیستم نظارتی دقیق و سریع بر روند پایان نامه نویسی:
بر این اساس نظارت بر فرآیند اجرایی و علمی نگارش پایان نامه و تعیین اساتید بر اساس گرایش پایان نامه، حساسیت بیشتری خواهد داشت.
•    دستیابی سریع به اطلاعات روزآمد جهت برنامه ریزی های بلندمدت
همواره دستیابی به آخرین اطلاعات، جهت آسیب شناسی و برنامه ریزی برای نیل به نقاط هدف از مشکلات و معزلات بوده است. با این سامانه میتوان به سادگی و به سرعت  آخرین آمار و اطلاعات روز را به دست آورد.
 

مزایا و امکانات:

1. ثبت نام اینترنتی طلبه به همراه ارسال موضوع، طرح و معرفی اساتید

 • طلاب از طریق شبکه کوثرنت با ورود به قسمت سامانه ها و انتخاب گزینه پایان نامه می توانند وارد سامانه شوند. با توجه به آئین نامه پایان نامه در صورتی که طلبه 60 واحد درسی را گذرانده باشد و سنوات مجاز تحصیلی داشته باشد، می تواند درخواست اخذ پایان نامه دهد و طرح اجمالی خود را در سامانه ثبت نماید.

 • از جمله مشکلات قبلی پایان نامه ها انتخاب موضوع و تصویب آن بدون معرفی اساتید راهنما و مشاور بود که موجب دومرحله ای شدن کار تصویب موضوع و اساتید می شد ولی هم اکنون در سامانه موضوع همراه با معرفی اساتید راهنما ارسال می شود.

2. ایجاد بانک موضوعات و مرتفع شدن معضل انتخاب موضوعات تکراری

 • بانک موضوعات مورد تایید بر اساس سطح و رشته در سامانه موجود است که طلاب می توانند  بر اساس سطح و رشته خود اقدام به اخذ موضوع نمایند.
 • با وجود بارگذاری ماژول جستجوی موضوعات تکراری در سایت، بررسی تکراری بودن موضوع تکراری اغلب توسط طلاب انجام نمی گرفت، اکنون طلبه برای انتخاب موضوع خود، بانک موضوعات تکراری را مشاهده کرده و با علم و آگاهی کامل موضوع خود را انتخاب می کند و همچنین سامانه از انتخاب موضوع تکراری جلوگیری می کند.

3. ساماندهی انتخاب اساتید با توجه آئین نامه

 • با توجه به اینکه سامانه تحت وب است و بانک اساتید به همراه تخصص ها و ریزگرایش ها  به همراه مشخصات فردی استاد بارگذاری می شود بر این اساس امکان انتخاب اساتید آسان شده و به سبب مراجعه اینترنتی به آنها دشواری مسافت و مراجعات حضوری نیز حل شده است.
 • از آنجایی که اساتید راهنما، مشاور و داور  با تخصص های متفاوت در سراسر کشور پراکنده هستند، الکترونیکی بودن فرآیند این امکان را برای طلاب فراهم می آورد که از تخصص های اساتید در هر نقطه ای از کشور استفاده کنند.

4. ایجاد ابزار نظارتی دقیق بر کلیه روندهای تدوین پایان نامه بر اساس آئین نامه به صورت خودکار

 • با توجه به حجم بالای درخواست ها نظارت و کنترل محدودیت های زمانی که در روند تدوین پایان نامه در آیین نامه پایان نامه به آنها اشاره شده است، کاری دشوار و خارج از توان نیروی انسانی است.

5. سهولت در انجام فرآیند دفاع از پایان نامه

 • دفاع از پایان نامه مرحله ای حساس و حسن ختام یک اثر پژوهشی است.  در این سامانه کارشناسی پایان نامه و امکان داوری قبل از دفاع طرح ریزی شده و تمام فرآیندهای اجرایی دفاع مکانیزه شده است.
 • صورتجلسات جلسه دفاعیه به صورت الکترونیکی طی فرآیند تایید درخواست ها توسط اساتید، دبیر جلسه مدیریت استان و مرکز مدیریت  در سامانه ایجاد خواهد شد.

6. کاهش هزینه‌ها

 • با توجه به این مسئله که طلاب در فرآیند نگارش پایان نامه که شامل انتخاب استاد راهنما و مشاور، اخذ امضا و موافقت آنها، استعلام وضعیت استاد از مرکز و مراجعه حضوری به اساتید بارها مجبور به طی مسافت شده و هزینه های زیادی را به دنبال داشت، هم اکنون این فرآیند ظرف دقایقی کوتاه توسط سامانه انجام می شود.

7. واگذاری تمام فرآیند پایان نامه به استان ها با نظارت مرکز بر روی تمام روندها

 • در راستای واگذاری فعالیت ها به استان ها تمام فرآیند پایان نامه  از مرحله انتخاب موضوع تا پایان دفاع با نظارت واحد آموزشی و واحد حوزوی انجام می شود و مرکز می تواند روی تمامی روندها نظارت داشته باشد.

8. تهیه گزارشات بسیار متنوع به همراه مولفه های  مهم سرعت، دقت، سهولت و کم هزینه بودن

 • یکی دیگر از مهم ترین امکانات سامانه فوق، اخذ گزارش های متنوع فرآیند پایان نامه طلاب، اساتید و امتیازات دفاع است.

9. تلفیق و ترکیب مناسبی از نظارت اتوماتیک و نظارت انسانی

 • یکی از مهمترین ویژگی های سامانه فراخوان های پژوهشی تلفیق و ترکیب مناسبی از نظارت آماری و اتوماتیک و نظارت انسانی بر روند پایان نامه است که به صورت ظاهر شدن پیام های گوناگون در کارتابل ناظران سطوح مختلف ستادی ظاهر می شود و تا دریافت پاسخ مقتضی و مناسب از دید ناظر مورد غفلت واقع نخواهد شد.